Mark your calendars for 2024 and be ready to join The Grove City Area Chamber of Commerce, along with our Presenting Sponsor Heartland Bank, for the 45th Annual Arts in the Alley Festival and Voice of Grove City vocal competition.
Next year's activities will commence Friday, September 20th at 5:00pm and will run through 5:00pm Sunday, September 22nd.
The 35th Annual Arts in the Alley Community Parade will step off at 9:30am on Saturday, September 21st from the corner of Southwest Blvd and Broadway.
Best of Show: Jeffrey Sunderland "Purple Flowers and Mountain"
Helena McComb Nominee: Earl English
1st Place Winners
- Professional: Josh Arnold" It's Fun to Be Formal"
- Amateur: Jeffrey Sunderland "Purple Flowers and Mountain"
- Mobile Phone: Laura Downey "Bench"
Winner: Allison Delgado
Photography Show Nominee: Earl English
Quilt Show Nominee: Rosemary Cline
Craft Show Nominee: Patricia Morlock
Fine Art Nominee: Allison Delgado
Youth Art Nominee: Isabella DeLaCerda
Best of Show: Paul Courtright
People's Choice: Leah Trippel
Helena McComb Nominee: Patricia Morlock
1st Place Winners
- Other Crafts: Dan Wilson
- Wood: Tom Bowman
- Ceramics: Christian Ottaway
- Painting: Sophia Friend
- Needle Art Class 1: Carol Shuman
- Needle Art Class 2 : Amy Hipple
- Jewelry: Alecia Simmons
Helena McComb Nominee: Allison Delgado
1st Place Winners
- 2-D Professional First Place: Katherine Wexler
- 2-D Amateur First Place: Jim Perry
Best of Show: Marsha Beane
People's Choice: Amy Swanson
Helena McComb Nominee: Rosemary Cline
1st Place Winners
Duet Small 1st Place: Marsha Beane
Duet Medium1st Place : Mary Lou Paoletti
Duet Large 1st Place: Gail Sech
Solo Hand Quilted Small 1st Place: Nancy Briggs
Solo Hand Quilted Large 1st Place: Nancy Briggs
Solo Machine Quilted Small 1st Place: Amy Swanson
Solo Machine Quilted Large 1st Place: Wendy Russell
Solo Mixed Technique Small 1st Place: Bobbi Brooks
Solo Mixed Technique Large 1st Place: Sally Sisson
Solo Mixed Technique Small Item 1st Place: Mary Lou Paoletti
Youth Entry 1st Place: Owen Yates
1st Time Entry in Any Quilt Show: Deb McComb
Best of Show: Paige Knupp "Pooh Bear"
People's Choice: Reece Meindl " White Dog"
Helena McComb Nominee: Isabella DeLaCerda "Slab Built 3 Pyramid Vases"
1st Place Winners
- Primary K-2 Media 2D 1st Place: Austin Dierking "Halo Arbiter"
- Primary K-2 Photography 1st Place: Charlie Chaffins "Flag"
- Intermediate 3-5 Media 2-D 1st Place: Josiah Lape "Watercolor Lake"
- Intermediate 3-5 Photography 1st Place: Truman Allman "Yellowstone"
- Middle School 6-8 Media 2-D 1st Place: Reese Meindl "White Dog"
- Middle School 6-8 Photography- Lukas Althoff "Hall/Porch CA Monestary"
- High School 9-12 Media 2-D 1st Place: Xin Ling Ren "2 Dolls, Cracked Mirror"
- High School 9-12 Media 3-D 1st Place: Trinity Britt "Copper Vases"
- High School 9-12 Color Photography 1st Place: Kyleigh Hannon " Sunflower Field"
- High School 9-12 B&W Photography 1st Place: Zoey VanScyoc "Framed Skyline"
Arts in the Alley (Most Creative & Innovative) : Kay Kaho Coldwell Banker
People's Choice Crowd Pleaser: Fairy Tails Pet Salon
Best Community Float or Parade Theme: The Grove City Library
Wright Patt Best Childrens Theme: The Grove Church
Showmanship Award: The Columbus Ghostbusters
Easel Award Winner: Evangelia Philippidis
People's Choice: Jeff Grossman